Vlasy
Vývoj:
- vývoj vlasu začíná v 2. měsíci embrionálního života a to vchlípením kožních buněk do nižších buněčných vrstev, čímž se vytváří zárodeční pupen, z kterého vzniká budoucí vlas, zároveň vzniká mazová a potní žláza.
- Po dalším vývoji vzniká zárodeční uzlík, který má tvar čepu a je ukončen papilou( papila je podobná soudku- pronikají do ní krev. vlásečnice, které zajišťují výživu pro vlasovou cibulku a celý vlas)
Počet vlasů
- V průměru mají na hlavě nejvíce vlasů světlovlasí lidé (okolo 140 000), nejméně zrzaví (asi 80 000). Každý vlasový kořínek má přitom v průběhu existence (postupně) až 12 vlasů. Průměrná tloušťka vlasu je 42-95 mikrometrů.
- Muži mají vlasy nejsilnější v týlu, avšak ženské vlasy jsou silnější než mužské. Člověk bez rozdílu pohlaví má pod pokožkou 2 až 5 milionů vlasových váčků. Počet a druh váčků je dán už při narození.
- Vlas roste přibližně 2-6 let a potom vypadne. Denně vypadne člověku asi 70-100 vlasů a to v případě, že nemá s vlasy žádné problémy. Každý den vlasy povyrostou o 0,2-0,45 mm.

Padání vlasů
- Padání vlasů se rozděluje na vratné (dočasné) a nevratné. Příčinami vratného vypadávání může být stres, těhotenství nebo například nedostatekvitamínů. Častou příčinou padání vlasů je užívání některých léků. Nevratné vypadávání vlasů je důsledkem činnosti mužských hormonů testosteronu a dihydrotestosteronu, ale také i důsledkem léčby nádorového onemocnění (radioterapie). Samotných příčin padání vlasů však existuje mnohem více a při diagnostice je potřeba brát v úvahu rodinnou anamnézu, aktuální zdravotní stav, překonané onemocnění, stresovou zátěž, prostředí, výživu a životní styl
- Pro omezení vypadávání vlasů je důležitá řada faktorů - zejména dostatečné prokrvení pokožky. Proto se dá vypadávání vlasů zmírnit masáží hlavy. Je to však jen malá část toho, co je potřeba udělat.
- Existuje pouze několik látek testovaných na úrovni klinických studií, které vykazují příznivý vliv na hustotu a růst vlasů: minoxidil 5%, fluridil, aminexil, melatonin (spánkový hormon) a v první řadě DUŠEVNÍ ZDRAVÍ